Tabela Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Tabelalar bir işletmenin ürün ve hizmetlerini tanıtmada en yaygın kullanılan reklam aracıdır. Bu bakımdan da profesyonel tasarımcılar tarafından tasarlama işlemleri yapılarak bunlar en iyi şekilde reklam edilmektedir. Bu makalede de anlatım yapılacağı üzere tabela tasarımlarının en yaygın kullanılan çeşitleri ve bu çeşitlerin taşımış oldukları tabela özellikleri ile kullanım alanları üzerinde durularak temel anlamda hizmetlerin verilmesine çalışılacaktır.

  Totem Tabela ve Kullanım Alanları

            Tabela sistemlerinin arasında gelmesi nedeniyle totem tabela tasarımları genellikle büyük alışveriş merkezlerinin tanıtımı, kamu binalarının ve reklamlarının tanıtımı için kullanılan oldukça yüksek boyutlu reklam tabelalarıdır. Alüminyum malzeme genel olarak sağlam olduğu için kullanılmaktadır. Boyları genel olarak 3 m olup 4 m olanlar dahi vardır. İşte bu yönleriyle totem tabela sistemleri son derece üzerinde iyiden iyiye düşünülerek hazırlanan tabela sistemlerini oluşturmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse bu sistemler önce bilgisayar programında tanıtımı yapılacak ürün ve hizmetin, markanın bilgisayar programlarıyla elde edilmesi sağlanarak ardından bunun bilgisayar destekli kesimle montaj işlemlerine geçilmektedir. Oldukça zahmetli bir üretim işçiliği gösteren totem tabela üretimleri gerçekten de adeta şehrin simgesi haline gelebilecek boyutlarda tasarımları meydana getirebilmektedirler. Bu anlamda da totem tabelaların tabela fiyatları bir hayli külfetlidir.

  Kutu Harf Tabela ve Kullanım Alanları

            Kutu harf tabelalar tamamen yazı kuşağından oluşan bir reklam tabelasıdır. Genellikle büyük boyutlu harflerden oluşan otel, alışveriş merkezi, eğlence alanları, sinema, tiyatro ve kafe işletmeleri ve büyük alışveriş merkezleri için kullanılmaktadırlar. Özellikle kutu harf şeklinde kullanım alanı yine petrol istasyonlarında da sıkça karşılaşılan bir tabela tasarımıdır. Her yönüyle kutu harf tabela sistemi de gerçekten de ürünün, hizmetin ve markanın saygıdeğer boyutta kişilere ulaştırılmasında son derece önemi büyük reklam aracı özelliğindedir. Yine bunun yanında kutu harf tabela sisteminin tüm özellikleriyle bilgisayar destekli cnc lazer kesimiyle hazırlanmasına yönelik olarak zahmetli üretim aşamasının varlığı bilinmektedir.

  Işıklı Tabela ve Kullanım Alanları

            Işıl ışıl yapan ve gecenin zifiri karanlığını kırmızı çizgilerle aydınlatarak sokak lambalarından da geri durmayan bir tabela sistemi olarak ışıklı tabela sistemi öne çıkmaktadır. Eğlence salonları, gece kulüpleri, gazinolar, oyun salonları gibi genel ağırlıkta eğlence mekanlarının tanıtımı için kullanılan ışıklı tabelalar, aynı zamanda eczane, hastane gibi alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle hastanenin acil servisinde yer alan yazı ışıklı tabela sistemine bir örnek oluşturabilir. Kendi içerisinde neon, florasan ve led ışıklı tabela sistemleri bulunmaktadır. Bütün bu farklı örnekleriyle yer alan bu tabela sistemi de önde gelen reklam aracını oluşturması bakımından oldukça işlevsel ürünlerden birisini meydana getirmektedir. Taşımış olduğu bütün bu özellikler yönüyle dikkat çeken ışıklı tabela sistemleri son zamanlarda özellikle birçok esnafın da kullanmaya başlamış oldukları tanıtım aracı olarak dikkat çekmesi adına kullanılan tabeladır.

WhatsApp Destek